středa 7. října 2015

... BARVENÍ PŘÍRODNINAMI II ...

Po téměř dvouměsíční pauze jsem zase tu :-D. Nezahálela jsem, ale nějak se mi nechtělo do focení  .....  nejdřív bylo vedro, pak zase čistě náhodou zapršelo, atd. ...  opět jsem barvila a zpracovávala surovou vlnu, kterou jsem si během léta nahamounila.  Své zásoby jsem letos obohatila o merinolandschaf  a vlnu shetlandskou a z ovečky jacob. Měla jsem štěstí, protože všechna vlna byla téměř čistá, a tak jsem ji jen pomocí švihacího kartáče, který ostatně dostal letos hodně zabrat, připravila na další zpracování. Zatím ji mám důkladně zabalenou, aby se k ní nedostali žádní moli a už se moc těším až ji začnu zpracovávat.    

Letos mě velice mile překvapilo listí ořešáku, které mi dalo překrásnou paletu barev ... od hnědočervené, přes odstíny zlaté k  žluté a nazelenalé. Momentálně mám ještě namočenou vlnu ve slupkách ořešáku a jsem moc zvědavá jaké barvičky dají.  

Letos jsem si taky vyzkoušela barvení kupovanými barvivy ... např. kampeškou, které k mému zděšení nedala avizovanou fialovou barvu, ale takovou zvláštní růžovonahnědlou :-), mořena barvířská dala krásnou oranžovou, bixa orellana a santalové dřevo je taky nějaké růžověoranžové  a yellowwood spíš takovou jako smetanovou a nakonec práškové indigo ... To mě potrápilo asi nejvíc. Barvu jsem připravovala podle postupu s otrubami a cukrem a třídenním kvašením, ale barva nic moc.

Na zahraničních blozích jsem viděla barvení květy černé topolovky a to mě nadchlo natolik, že jsem si ho musela vyzkoušet taky.  Nejdřív jsem nevěděla kde k těm květům přijít, doma mám topolovku jen růžovou a ta dává barvu žlutou, pak jsem si koupila i tu černou, ale letos už nevykvetla.  A po té  jsme si vyrazili na prohlídku opraveného Kuksu a já jsem chtěla ještě vidět i jejich bylinkovou zahradu  a k mému překvapení v ní rostlo i značné množství černých topolovek a pod nimi se povalovaly spousty opadaných kvítků ... a bylo jasno, hned jsem si nasbírala a hurá barvit. 


No, pro tento rok bude s barvením nejspíš už konec, i když bych chtěla ještě vyzkoušet bobule psího vína (přísavníku) a pak ještě i černý bez a ptačí zob. Pokud se mi to povede, tak se s vámi určitě podělím o obrázky. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

... OPĚT ŠÁLA A ŠÁLOŠÁTKY ...

Stále pletu a pletu a předu   ☺  šál inspirovaný http://shop.hedgehogfibres.com/product/born-trippy šátek Find Your Fade .... https:...